Heading 1

WESTERN CANADIAN​​
WALLEYE TRAIL
WESTERN CANADIAN​​
WALLEYE TRAIL
WESTERN CANADIAN WALLEYE TRAIL

2017 TOP WINNING CATEGORIES 
OVER $37,000.00 IN CASH/PRIZES TO BE WON

JEREMY MANNING & DYLAN FILEWICH
TRAIL CHAMPION(S) 2017

ALUMACRAFT BOAT, MOTOR AND TRAILER - VALUE $10,620.00
EVINRUDE E-TEC 25 HP MOTOR WITH A KARAVAN 1600 LB TRAILER

YOU MUST COMPETE IN 3 OF THE 4 TOURNAMENTS.

YOU CAN USE YOUR BEST 3 SCORES OUT OF THE 4 TOURNAMENTS.

THE TEAM, MIXED TEAM OR ANGLER THAT HAVE THE BEST 3 SCORES
WILL BE TRAIL CHAMPION(S) OF THE YEAR.
BRIAN DOBSON
ANGLER OF THE YEAR 2017

$3,000.00 CASH PLUS A $1,750.00 BOAT WRAP 
TOTAL VALUE $4,750.00

YOU MUST COMPETE IN 2 TOURNAMENTS WITH 2 DIFFERENT (MEMBER) PARTNERS.

YOU CAN USE YOUR BEST 2 SCORES OUT OF ALL 4 TOURNAMENTS, AS LONG AS THE 2 SCORES YOU ARE USING ARE NOT FROM COMPETING WITH THE SAME PARTNER.

YOUR BEST CHANCE OF WINNING IS TO COMPETE IN EACH TOURNAMENT WITH A DIFFERENT PARTNER.

IT'S UP TO YOU TO MAKE SURE YOUR PARTNERS ARE MEMBERS OF THE WCWT.


DAVID SHMYR JR
ANGLER OF THE YEAR -RUNNER UP

MINN KOTA TROLLING MOTOR 
(Ipilot 70lb thrust powerdrive V2)
TOTAL VALUE $1,280.00
TREVOR MOAR & MARK HOLZWARTH
TEAM OF THE YEAR 2017

$1,000.00 CASH PLUS 2 SMOOTH MOVES WITH 2 TEMPRES SEATS (Ultra suspension seat base with 4" plate)
 TOTAL VALUE $3,926.52

YOU MUST COMPETE IN 2 OF THE 4 TOURNAMENTS.
YOU CAN USE YOUR BEST 2 SCORES OUT OF ANY OF THE 4 TOURNAMENTS.

MARLIN HOVISKO & JEFF KOCH
TEAM OF THE YEAR - RUNNER UP 2017

HUMMINBIRD FISH FINDER 
 (Helix 7 sonar GPS)
TOTAL VALUE $589.99

GERRI & GLEN PICKARD
MIXED TEAM OF THE YEAR 2017

2 SMOOTH MOVES & 2 TEMPRESS SEATS 
(Ultra suspension seat base with 4" plate)

TOTAL VALUE $2,926.52

YOU MUST COMPETE IN 2 OF THE 4 TOURNAMENTS.
YOU CAN USE YOUR BEST 2 SCORES OUT OF ANY OF THE 4 TOURNAMENTS.

MIXED TEAM : MALE AND FEMALE OR ADULT AND YOUTH
KAREN & HAROLD BROWN
MIXED TEAM OF THE YEAR - RUNNER UP

2 ST. CROIX RODS - VALUE $500.00
JUNIOR  OF THE YEAR 2017

$300.00 CASH

YOU MUST COMPETE IN 2 OF THE 4 TOURNAMENTS.
YOU CAN USE YOUR BEST 2 SCORES OUT OF ANY OF THE 4 TOURNAMENTS.

OTHER WINNING CATEGORIES
Banquet attendance IS NOT required to qaulify 

MARLIN HOVRISKO & JEFF KOCH
KING OF SLAVE 

$1,000.00 CASH

YOU MUST COMPETE IN THE 2 TOURNAMENTS ON SLAVE LAKE.

THE BEST 2 PLACEMENT SCORES WIN.
TREVOR MOAR & MARK HOLZWARTH
KING OF LAKELAND 2017

$1,000.00 CASH

YOU MUST COMPETE IN THE 2 LAKELAND TOURNAMENTS.

THE BEST 2 PLACEMENT SCORES WIN.

BIG FISH

$750.00 CASH

BIGGEST FISH OVERALL, FROM ANY OF THE 4 SANCTIONED TOURNAMENTS.  
NON PLACING MEMBER

$1,000.00 CASH

NON PLACING MEMBERSHIP DRAWS 
Banquet Attendance IS required to qualify for these draws.
YOU MUST NOT HAVE PLACED IN ANY OF THE TOP 5 CATEGORIES TO QUALIFY, RUNNER UPS DO QUALIFY.

3 NON PLACING MEMBERSHIP DRAWS

$1,000.00 CASH

MEMBERSHIP DRAWS 
Banquet Attendance IS NOT required to qualify for these draws

FIRST 100 MEMBERSHIP DRAW WINNER
JAMES LAUMAN

3.5 MERCURY MOTOR - $1,280.00 VALUE 

TO BE ELIGIBLE FOR THIS DRAW,  YOU MUST BE ONE OF THE FIRST 100 MEMBERSHIPS RECEIVED BY MAIL
ALL MEMBERS DRAW 1 WINNER
JOANNE NICHOLSON

2000W GENERATOR INVERTER - $789.95 VALUE
​COMES WITH A 3 PACK OF OPTI-4 OIL
ALL MEMBERS DRAW 2 WINNER
DAVID SHMYR JR

TROLLING MOTOR - $389.00 VALUE

 MEMBERSHIP DRAWS -TAKING PLACE AT SELECTED TOURNAMENT 
Tournament attendance IS required for these draws.
 You must enter your name in the ballet box set up at each tournaments rules meeting.

MOOSE LAKE WALLEYE CLASSIC

1ST MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Dana Shmyr
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.

SPONSORED BY: Prop Master.

2ND  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Jerry Nicholson
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.

SPONSORED BY: Prop Master.

3RD  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Glen Pickard
$250.00 WALLEYE MASTER TACKLE AND BAIT
GIFT CERTIFICATE.
SPONSORED BY: Walleye Master Tackle and Bait Ltd.


4TH MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Tracey Crain
$223.14 TURNING POINT GIFT CERTIFICATES
(ALUMINUM PROP WITH HUB KIT).
SPONSORED BY: Turning Point & Westlock powersports
and marine (Edmonton Location).

5TH  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Leonard Giroux
$500.00 (BOAT WINTERIZE PACKAGE) GIFT CERTIFICATE.

SPONSORED BY: Recreational Power Sports.

WILLVIL WALLEYE TOURNAMENT

1ST MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Ron Lemke
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.
SPONSORED BY: Prop Master.

2ND  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Peter Hickey
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.
SPONSORED BY: Prop Master.

3RD MEMBERSHIP DRAW - WINNER -  ??
$223.14 TURNING POINT GIFT CERTIFICATES
(ALUMINUM PROP WITH HUB KIT).
SPONSORED BY: Turning Point & Westlock powersports
and marine.

4TH MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Mark Filewick
$250.00 WALLEYE MASTER TACKLE AND BAIT
GIFT CERTIFICATE.
SPONSORED BY: Walleye Master Tackle and Bait Ltd.

5TH  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Jack Nicholson
$500.00 (BOAT WINTERIZE PACKAGE) GIFT CERTIFICATE.
SPONSORED BY: Westlock powersports and marine.

CANADIAN TIRE ANGLERS CUP

1ST MEMBERSHIP DRAW - WINNER - David Shmyr Sr.
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.

SPONSORED BY: Prop Master.

2ND  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - David Shmyr Jr.
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.

SPONSORED BY: Prop Master.

3RD  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Jeff Koch
$150.00 PROP MASTER GIFT CERTIFICATE.
SPONSORED BY: Prop Master.


4TH MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Mark Holzwarth 
$223.14 TURNING POINT GIFT CERTIFICATES
(ALUMINUM PROP WITH HUB KIT).
SPONSORED BY: Recreational Power Sports.

5TH  MEMBERSHIP DRAW - WINNER - Jeff Filewich 
$500.00 (BOAT WINTERIZE PACKAGE) GIFT CERTIFICATE.

SPONSORED BY: Whitecap Recreational.

1 - $150.00 Prop Master Gift Certificate.
2 -17" PITCH ALUMINUM PROPS - VALUE $196.00 EACH 
4 - 19" PITCH ALUMINUM PROPS - VALUE $196.00 EACH 
4 - TIM HORTONS GIFT CARDS - VALUE $25.00 EACH  

 BANQUET DOOR PRIZES
Banquet attendance IS required for these draws

BOAT DECAL PACKAGE - DRAW
SHOW UP AT THE BANQUET IN YOUR JERSEY TO QUITIFY FOR THE DRAW

Two custom decals (12" x 24") includes installation 
​VALUE  $200.00

Heading 2

Heading 3

Previous Years Winners

​​
2012 Season Top Finishers

High Point – Terrance Yuschyshyn 
Angler of the Year - Tom Gaudet
Runner up Angler of the Year – Mel Barr
2-5 Angler of the Year – Tim White
Team of the Year – Terry Mills & Jessy Smears
Runner up Team of the Year – Ron Fibke & Mark Filewich
2-5 Team of the Year – Robert and Richard Kallbom
Mixed Team of the Year – Ron and Sheila Lemke
Runner up Mixed Team  of the Year– Brian & Kalynn Oestreicher
Big Fish - Ashley Neufeld
unior –J Alexanra Cook 

2015 Season Top Finishers

High Points - David Shmyr Jr. (291)
2-4 Team of the Year - Ron Fibke & Mark Filewich (195)
2-4 Runner up for Team of the Year - David Shmyr Sr. & David Shmyr Jr. (194) 
2-4 Angler of the Year - Trevor Davies (196)
2-4 Runner up for Angler of the Year - Terry Mills (194)
2-4 Mixed Team of the Year - Karen & Harold Brown (174)
Runner up for Mixed Team of the Year - Lisa & Martin Langille (162)
Big Fish - Ken Carpenter & Tracey Crain
Junior - Leland Kofluk (160)
2016 Season Top Finishers

High Points - Team Mel Barr & Trevor Sparks
2-4 Team of the Year -Mark Holzwarth & Trevor Moar
2-4 Runner up for Team of the Year - Mel Barr & Trevor Sparks
2-4 Angler of the Year – DylanFilewich & Justin Meckler (Tied)
2-4 Runner up for Anglerof the Year -
2-4 Mixed Team of the Year - Karen & Harold Brown
Runner up for Mixed Team of the Year – Gerri & Glen Pickard
King of Lakeland –  Team Mel Barr & Trevor Sparks
King of Slave – Peter Caputo
Big Fish- Team Mark Holzwarth & Trevor Moar
Junior - Leland Kofluk

2013 Big Fish - Darren Homeniuk

High Points - Ron Fibke & Mark Filewick 
Team of the Year - Ron Fibke & Mark Filewich
Runner up Team of the Year - Kevin Schafer & Chris Kindraka
Angler of the Year - TIED  Trevor Davis and  Ryan Johnson 
2-5 Angler of the Year - Dylan Filewich
Mixed Team of the Year – Joan & Gerald Fossen
Runner up Mixed Team – Karen & Harold Brown 
Big Fish - Darren Homeniuk
​Junior - Alexanra Cook
2014 Season Top Finishers

High Points - Terrance Yuschyshyn
3-5 Team of the Year - Ron Fibke & Mark Filewich (295)
3-5 Runner up for Team of the Year - Chris Bahrynowski & Jordan Rae (277)
2-5 Team of the Year - Jeff & Jessica Lubyk (183)
2-5 Team of the Year - Orin Ockerman (188)
3-5 Angler of the Year - Terrance Yuschyshyn (290)
3-5 Runner up for Angler of the Year - Dylan Filewich (288)
2-5 Mixed Team of the Year - Kalynn & Brian Oestreicher (184)
Runner up for Mixed Team of the Year - Karen & Harold Brown (174)
Big Fish - Mel Barr​​
Junior - Alexandra Cook (62)